Czy można prowadzić inwestycję budowlaną przez … 140 lat?
Na 2026 r. zaplanowano zakończenie budowy słynnej świątyni Sagrada Familia (Barcelona). Uchodzi ona za jedno z największych arcydzieł architektury secesyjnej oraz zasłynęła faktem, że jest budowana od ponad … 140 lat (budowa rozpoczęła się w 1882 r.) ! Oczywiście, jak to z inwestycjami bywa, zakończenie budowy nie jest jednoznaczne z jej zakończeniem, gdyż po zakończeniu budowy obiektu pozostaną nadal do wykonania prace wewnętrzne, które potrwają minimum 8 lat.
Na rynku polskim też zdarzają się sytuacje „fikcyjnego” ukończenia budowy. Przykładem może być przekazywanie kluczy do mieszkań deweloperskich przed zakończeniem formalności związanych z oddaniem budynku do użytku.
Formalny koniec budowy to oddanie budynku do użytku, potwierdzone przez Straż Pożarną, Sanepid oraz przede wszystkim przez Powiatowy Nadzór Budowlany. Wtedy też można wyodrębnić lokale, dokonać końcowej umowy przeniesienia własności, założyć księgę wieczystą i …zmniejszyć ratę w banku. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że do momentu wpisu hipoteki w księdze wieczystej banki pobierają zwiększone oprocentowanie, tak więc dopóki nie ma formalnego kredyt kosztuje więcej.
Oczywiście większość deweloperów absolutnie przestrzega przepisów prawa i bezpieczeństwa, ale na zdarzają się przypadki, że deweloper który ma duże opóźnienie w budowie oddaje klucze jeszcze przed załatwieniem formalności. Klient może już wtedy wejść do swojego mieszkania, nieoficjalnie zacząć prace wykończeniowe, ale pamiętać należy jednak, że nadal przebywa się na terenie budowy – warto więc mieć kask, buty ochronne i kamizelkę 😉
Oczywiście najlepiej wybierać sprawdzonych i solidnych deweloperów, którzy kończą inwestycje zgodnie z założonym harmonogramem, choć biorąc pod uwagę 100 letnie opóźnienie Hiszpanów, kilka-kilkanaście miesięcy nie powinno być problemem…