Aktualności

Nieruchomości premium cały czas zyskują

administrator 16 czerwca 2025

Rynek nieruchomości premium ma się w Polsce cały czas bardzo dobrze. Eksperci zgodnie przekonują, że rosnące ceny, wysokie stopy zwroty z najmu i odporność na zawirowania gospodarcze czynią z niego najbezpieczniejszą przystań dla kapitału. Grupa nabywców inwestycyjnych, która jest nimi zainteresowana, to zwykle doświadczeni znawcy rynku. Wiedzą wiedzą oni, że luksusowe nieruchomości są najbardziej odporne na wahania rynku, skoki koniunktury i wszelkie kryzysy. Co znamienne, od dłuższego czasu grono konsumentów na polskim rynku premium stale rośnie. Biorąc pod uwagę, że w Polsce liczba najwyższej jakości produktów nadal jest ograniczona, ich ceny konsekwentnie wzrastają. Nierzadko nabywcy notują kilkudziesięcioprocentowe zyski z inwestycji, a rentowość najmu potrafi sięgać 9–10% w skali roku. Mimo stale rosnących cen nieruchomości w Polsce (w tym segmentu premium) nadal pozostają one na tle Zachodu relatywnie niskie. Szacuje się, że wartość segmentu nieruchomości premium w Polsce sięga już 3,5 mld zł., nadal stanowiąc jednak zaledwie niewielki odsetek całego rynku mieszkaniowego. Około 30% aktywów z wysokiej półki przypada cały czas na Warszawę, choć mocno rozwijają się pod tym względem także rynki regionalne oraz lokalizacje turystyczne.

Według analityków rynku nieruchomości na coraz większy ruch w segmencie premium wpływa nieustannie wzrost zamożności Polaków. Coraz więcej osób może sobie pozwolić na zakup nieruchomości o wyższym standardzie, a klienci coraz częściej szukają komfortu, atrakcyjnej lokalizacji i dodatkowych udogodnień, które realnie podnoszą jakość codziennego funkcjonowania. Wpływ na wzrost popytu ma także rosnąca liczba obcokrajowców, którzy coraz chętniej inwestują w nieruchomości premium w Polsce.

Pamiętajmy, że nieruchomości premium to nie tylko stolica i nadmorskie kurorty – w każdym rejonie Polski znajdziemy lokalne projekty inwestycyjne, które odstają pod względem jakości, lokalizacji, czy funkcjonalności, od reszty rynku. Je także możemy uznawać jako „lokalny rynek premium”.

Więcej

Kolejny etap osiedla Głowackiego rozpoczęty!

administrator 2 czerwca 2025

1 czerwca wystartowała oficjalna sprzedaż kolejnego etapu najlepszej sochaczewskiej inwestycji mieszkaniowej 7Dzielnica – Głowackiego, realizowanej przed dewelopera VFM Real Estate vis-a-vis Parku Garbolewskiego.

W budynku D deweloper zaprojektował 47 mieszkań:

– ustawne kawalerki ok. 31 m.kw. z wyjątkowym dużym, narożnym balkonem

– 2-pokojowe kompaktowe mieszkania 35 m.kw.

– 2-pokojowe lokale 42-49 m.kw.

– 3-pokojowe mieszkania 56-57 m.kw.

– rodzinne 3-pokojowe mieszkania 65-68 m.kw.

– dwa wyjątkowe 4-pokojowe lokale 92 m.kw.

Każde mieszkanie posiada oczywiście duży balkon, a mieszkania na parterze ogródki – aż do 204 m.kw.!

Do mieszkań dokupić można miejsce postojowe naziemne (na terenie osiedla) lub w garażu podziemnym (do którego zjeżdża komfortowa 13-osobowa winda), miejsce garażowe z dodatkową komórką oraz niezależne komórki lokatorskie znajdujące się na piętrach.

Wszystkie wolne lokale, wraz z cenami i planami znaleźć można na www.7dzielnica.pl

Tradycyjnie już rolę Biura Sprzedaży dla sochaczewskich projektów dewelopera pełni firma LAND-HOUSE Nieruchomości !

Więcej

Polska – najszybciej rozwijający się kraj w UE!

administrator 15 maja 2025

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne szacunki PKB Polski za pierwszy kwartał 2025 roku – dane pokazują, że polska gospodarka w pierwszym kwartale 2025 r. urosła więcej niż oczekiwali analitycy bo aż o 3,2% w ujęciu rok do roku.

Zdaniem analityków banku Pekao oznacza to, że przy utrzymaniu takiego tempa w kolejnych kwartałach 2025 roku, Polska gospodarka zakończy rok ze wzrostem PKB na poziomie ok. 3% i tym samym będzie najszybciej rozwijającym się krajem w Europie! Z kolei analitycy Banku Santander Nadal liczą na to, że kolejne kwartały przyniosą dalsze umiarkowane przyspieszenie, głównie za sprawą rosnących inwestycji.

Kraj się rozwija i w szybkim tempie doganiamy Europę, stąd też nie dziwią coraz bardziej europejskie ceny nieruchomości. A potencjał wzrostu nadal jest ogromy…

Więcej

Stopy procentowe obniżone!

administrator 7 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dzisiaj decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Jest to przełomowa decyzja i pierwsza obniżka stóp od 19 miesięcy – obecny poziom był utrzymywany od końca 2023 roku. Tym samym stopa referencyjna spadła z 5,75 proc. do 5,25 proc. Wielu analityków sugeruje, że może to być początek cyklu obniżek stóp procentowych.

Niższe stopy procentowe mają szczególne znaczenie dla kredytobiorców (zmniejszają się raty zaciągniętego kredytu) oraz dla osób planujących zaciągnięcie nowych zobowiązań finansowych, dla których rośnie zdolność kredytowa. Analitycy zgodnie przewidują większe zainteresowanie kredytami hipotecznymi (które i tak od początku roku wzrosło w stosunku do 2024 r.), a to z kolei przełoży się na zwiększenie ilości transakcji zarówno na rynku wtórnym, jak i rynku pierwotny.

Zmiana w polityce monetarnej sygnalizuje także, że Rada Polityki Pieniężnej dostrzegła potrzebę oraz przestrzeń do stymulowania gospodarki, gdyż obniżenie kosztu pieniądza przekłada się na zwiększoną aktywność inwestycyjną przedsiębiorstw oraz wzrost konsumpcji.

Obecny poziom stóp procentowych:

  • stopa referencyjna 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 4,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,30 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,35 proc. w skali rocznej.

Więcej

Strategia rozwoju obszaru otoczenia CPK

administrator 25 kwietnia 2025

Spółka CPK, Ministerstwo Infrastruktury, a także samorządowcy gmin i powiatów z otoczenia Lotniska CPK, pracują nad dokumentem Strategii rozwoju obszaru otoczenia CPK określającym kierunki przemian społecznych, gospodarczych i przestrzennych na obszarze 1 080 km kw., który zamieszkuje ponad 400 tysięcy mieszkańców! Obecnie dokument jest opiniowany m.in. przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej, a w kolejnym kroku rozpoczną się konsultacje społeczne. Rada Ministrów może przyjąć Strategię najwcześniej w drugiej połowie tego roku. 

Według władz spółki CPK niezwykle istotne jest, aby odpowiednio przygotować lokalne społeczności na dynamicznie zmieniające się warunki w trakcie budowy portu lotniczego, a także po jego oddaniu do użytku. Samorządy muszą być przygotowane, np. na skokowy napływ nowych pracowników i mieszkańców, czy też na pojawienie się inwestorów z branż dotychczas nieobecnych w regionie .

Strategia opisuje szereg przedsięwzięć priorytetowych dla rozwoju obszaru otoczenia Lotniska CPK takich jak wsparcie dla edukacji, poprawę infrastruktury transportowej regionu, inwestycje w bezpieczeństwo i ochronę zdrowia, inwestycje w najbliższym otoczeniu lotniska, rozwój przedsiębiorczości i szeroko pojęte działania na rzecz mieszkańców oraz ochronę środowiska.

Obszar otoczenia CPK obejmuje 18 gmin znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego i oprócz gminy Sochaczew oraz miasta Sochaczew obejmuje gminy Baranów, Błonie, Brwinów, Grodzisk Mazowiecki, Jaktorów, Michałowice, Milanówek, Nowa Sucha, Ożarów Mazowiecki, Piastów, Podkowa Leśna, Pruszków, Radziejowice, Teresin, Wiskitki, Żyrardów. Gminy te z kolei wchodzą w skład pięciu powiatów: grodziskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i żyrardowskiego oraz sochaczewskiego.

Więcej

Zgubna moda na zagraniczne inwestycje

administrator 13 kwietnia 2025

Kupowanie nieruchomości poza Polską jest dość popularne wśród inwestorów – do tej pory główne kierunki zawężały się, całkiem słusznie, do granic Unii Europejskiej i krajów jak Hiszpania, Portugalia czy Włochy. Ostatnio „modne” stało się inwestowanie w nieruchomości w nowych kierunkach, takich jak Dubaj czy Gruzja. Oczywiście zawsze warto inwestując w egzotycznych kierunkach dość solidnie zapoznać się z rynkiem nieruchomości, opiniami o deweloperach, przepisami, zwyczajami kulturowymi i cenami na danym obszarze. Widać jednak na przykładzie Gruzji, że nie zawsze takie „due dilligence” jest wykonywane prawidłowo – wystarczy, że popularny influencer doradza takie inwestycje i już wiele osób sądzi, że warto wydać tam pieniądze…

W związku z rosnącą ilością oszustw Ambasada Polski w Tbilisi wydała oficjalny komunikat, ostrzegający inwestorów przed zbyt łatwowiernymi i nieprzemyślanymi inwestycjami:

„W związku z rosnącą liczbą zgłaszanych placówce – przez oszukanych inwestorów z Polski – przypadków nieuczciwych praktyk stosowanych przez niektórych deweloperów mieszkaniowych w Batumi, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji biznesowych dotyczących inwestycji w nieruchomości. Każda tego typu decyzja powinna być poprzedzona dogłębną analizą kompetencji i wiarygodności konkretnego dewelopera, w oparciu o historię jego dotychczasowych realizacji. Pod uwagę należy wziąć również szerszy kontekst aktualnej sytuacji polityczno – ekonomicznej Gruzji oraz poziom rozwoju infrastruktury miasta Batumi. W związku z ograniczonymi możliwościami wsparcia osób poszkodowanych przez nieuczciwych deweloperów, jedynym rozwiązaniem pozostaje wejście przez samych poszkodowanych na drogę sądową, co jest procesem długotrwałym i niekoniecznie gwarantującym końcowy sukces.”

Tak więc zanim zainwestujecie w gruzińskim Dubaju, pomyślcie dwa razy i sprawdźcie czy nie lepiej i bezpieczniej inwestować we własnym kraju, najlepiej w inwestycje, które sami osobiście możecie sprawdzić.

Więcej

Ceny domów w Unii Europejskiej 2010-2024

administrator 9 kwietnia 2025

Według danych Eurostat średnie ceny domów w krajach Unii Europejskiej wzrosły rok do roku o niemal 5% (IV kw. 2023 vs IV kw. 2024 r.). W tym samym czasie najem wzrósł o ponad 3%.

Badając dłuższy okres okazuje się, że od 2010 roku ceny domów potrafiły się niemal potroić – rekordzistą są Węgry, które zanotowały wzrost o 234%. Na kolejnych miejscach uplasowały się Estonia (wzrost o 228%), Litwa (wzrost o 187%), Łotwa (wzrost o 153%), Czechy (wzrost o 142%) i Portugalia (wzrost o 120%). Jedynym krajem, gdzie od 2010 zanotowano spadek średnich cen domów były Włochy – spadek o 4%.

Z kolei koszt najmu zwiększył się najbardziej w Estonii (wzrost o 212%), na Litwie (wzrost o 175%) oraz na Węgrzech (wzrost o 114%). Jedynym krajem z niższymi stawkami najmu okazała się Grecja (spadek o 13%).

Więcej

Przetarg na drogi dojazdowe do CPK

administrator 3 kwietnia 2025

Spółka CPK ogłosiła w marcu przetarg w formule „Projektuj i Buduj” obejmujący modernizację i budowę dróg na potrzebę budowy Lotniska CPK. Zamówienie dotyczy odcinków dróg o łącznej długości 11 km, zlokalizowanych na terenie powiatu sochaczewskiego i gminy Teresin oraz powiatu żyrardowskiego i gminy Wiskitki. W ramach prac budowlanych i modernizacyjnych przewidziano poszerzenie i wzmocnienie nawierzchni, aby była ona odpowiednio przygotowana w chwili, gdy korytarze transportowe wokół lotniska zaczną być wykorzystywane przez transport kołowy do dostarczania materiałów budowlanych niezbędnych do jego budowy.  Zgodnie z przyjętym harmonogramem realizacja tej inwestycji zakończyć się ma w pierwszym półroczu 2027 roku. 

W ramach realizacji programu CPK powstanie również ok. 90 km dróg wokół lotniska, na których budowę i modernizację w Programie Wieloletnim CPK w latach 2024-32 przewidziano 2,6 mld złotych. Połączą one lotnisko z siecią istniejących dróg publicznych, zakres inwestycji obejmie m.in. budowę węzła na autostradzie A2.   

Więcej

Zmiana preferencji kupujących nieruchomości

administrator 27 marca 2025

Według Pulsu Biznesu początek obecnej dekady przyniósł wyraźną zmianę preferencji kupujących nowe mieszkania i domy, którzy coraz częściej zamiast dużych miast wybierają oferty w pobliskich miastach powiatowych. Oczywiście jednym z głównych powodów są ceny – obecnie w centrum Warszawy średnia stawka za metr mieszkania deweloperskiego wynosi ponad 42 tys. zł., a w dzielnicach takich jak Wesoła, Rembertów, Wawer czy Białołęka jest to średnio ok. 14 tys. zł./m.kw. Jeszcze tańsze są powiatowe miasta z dobrą komunikacją z dużymi miastami – w przypadku Warszawy będą to np. Błonie (ok. 10 tys. zł./m.kw.), Mińsk Mazowiecki, Legionowo, Piaseczno (ceny 11,5-12,5 tys. zł./m.kw.) oraz nasz Sochaczew (9-11 tys. zł.m.kw.).

Według danych z Urzędu Statystycznego 10 lat temu aż ok. 60 proc. mieszkań deweloperskich, których budowę rozpoczęto, przypadało na sześć największych polskich miast. W minionym roku odsetek ten wyniósł zaledwie 33 proc. Dane z rynku jasno pokazują, ze nabywcy nieruchomości oprócz ceny coraz częściej poszukują komfortowych warunków życia z dala od zgiełku, ale z dobrym dostępem do infrastruktury i transportu. Zdaniem wielu ekspertów, rozwój peryferyjnych dzielnic największych miast i przedmieść jest procesem, którego nie da się zatrzymać. Do tego dochodzą lokalne inwestycje, jak budowa CPK, które dodatkowo napędzą ruch na powiatowych rynkach.

Więcej

Rekord na rynku PRS

administrator 20 marca 2025

Jak podaje Puls Biznesu rok 2024 przyniósł w Polsce rekord inwestycji w segmencie Private Rented Sector – liczba lokali w puli urosła w ciągu pięciu ostatnich lat latach pięciokrotnie, a w budowie są kolejne tysiące! Pokazuje to jak stabilnym i rozwijającym się biznesem staje się najem nieruchomości w Polsce.

Według raportu firmy doradczej Avison Young fundusze inwestycyjne wydały w ubiegłym roku na mieszkania łącznie 344 mln EUR w 12 transakcjach. Od początku istnienia segmentu PRS w Polsce wartość wszystkich transakcji przekroczyła 860 mln EUR. W 2024 r. na rynek PRS trafiło 5,9 tys. mieszkań – zasoby tego segmentu w Polsce liczą już 20 tys. lokali, a w budowie jest jeszcze 9,5 tys. Tylko w 2025 r. przybędzie kolejne 6,5 tys., z czego 70% na rynkach regionalnych.

Nie dziwi fakt, że 37% wszystkich mieszkań z puli PRS było skupionych w Warszawie, a pozostałe znajdowały się w głównych miastach Polski. Dane z rynku wyraźnie jednak mówią o rosnącym popycie poza stolicą. W ostatnim czasie na mapie PRS pojawiły się również mniejsze miasta – Lublin i Elbląg, gdzie pionierem jest państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Według ekspertów Avison Young tak dynamiczny rozwój segmentu jest odpowiedzią na potrzeby rynku i rosnącą popularność najmu. Oczywiście wpływ na to mają także rosnące ceny mieszkań (nieustannie gonimy Europę Zachodnią) i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych. O silnym popycie na lokale w formule PRS świadczy poziom obłożenia – średni wskaźnik pustostanów wśród głównych operatorów wynajmu wynosi zaledwie 2%!

Według danych rynkowych najwyższe średnie stawki najmu mieszkań należących do funduszy były na koniec 2024 r. w Warszawie (ok. 106 zł/m.kw.), zaraz za stolicą uplasowało się Trójmiasto (ok. 93 zł/m.kw.) oraz Wrocław i Kraków (ok. 89 zł/m.kw. i 88 zł/m.kw.). Najniższa cena została odnotowana w Łodzi i wynosiła ok. 69 zł/m kw.

Więcej