Fundacje rodzinne – możliwa zmiana przepisów
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów została opublikowana informacja o toczących się pracach nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. W planach znalazło się także uszczelnienie systemu podatkowego dotyczącego fundacji rodzinnych (ostatnio tak popularnych dla właścicieli większej ilości nieruchomości). Ministerstwo Finansów nie ukrywa, że mają analizy z których wynika, że blisko połowa z utworzonych fundacji została utworzona wyłącznie w celu unikania opodatkowania, a niektóre fundacje są wykorzystywane do bardzo agresywnej optymalizacji podatkowej.
Co do zasady, fundacja rodzinna nie płaci podatku od uzyskiwanych przez nią dochodów, opodatkowane są tylko świadczenia na rzecz beneficjentów, ale w przypadku beneficjentów będących osobami najbliższymi dla fundatora ich świadczenia są zwolnione z podatku PIT. Pozostali beneficjenci płacą stawkę 10 albo 15%. Fundacje mogą zbywać posiadane mienie, o ile nie zostało ono wniesione w celu dalszego jego zbycia, mogą to mienie wynajmować lub dzierżawić, mogą przystępować do spółek, funduszy czy spółdzielni, mogą także prowadzić obrót papierami wartościowymi i instrumentami pochodnymi.
Ministerstwo Finansów chce m.in. aby podatkiem zostały objęte dochody fundacji rodzinnych, uzyskiwane z umów, w których przedmiotem jest oddanie nieruchomości do odpłatnego korzystania. W projektowanych przepisach znajdą się także zmiany dotyczące traktowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji przy obliczaniu podstawy daniny solidarnościowej – danina ta wynosi 4 proc. i płacona jest przez osoby, których roczny dochód przekracza 1 mln zł.
Projekt zmian pojawić ma się jeszcze w sierpniu, a ewentualne zmiany wejdą w życie od początku 2025 r.