Powódź a nieruchomości

administrator 19 września 2024

Największa od wielu lat powódź to już fakt z którym nikt nie dyskutuje. Polsko-czeskie pogranicze i Kotlina Kłodzka znalazły się pod wodą, ludzie każdymi metodami bronią swojego dobytku – w tym nieruchomości. Prawdopodobnie poszkodowanych będzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, straty liczone są już w miliardach złotych, a fala powodziowa będzie spływała jeszcze co najmniej przez tydzień, zalewając kolejne mieszkania i domy. Prognozuje się, że tego typu zdarzenia będą w naszym kraju coraz częstsze i gwałtowniejsze, stąd tak ważne jest planowanie przestrzenne i ochrona terenów naturalnych przed degradacją, odnowa zasobów przyrodniczych oraz budowa odpowiedniej infrastruktury na rzekach. Za to jednak odpowiada Państwo, a co może zrobić przeciętny Kowalski? Oczywiście nam łatwo „pouczać”, bo znajdujemy się w centralnej Polsce, niemniej jednak pamiętajmy, że Sochaczew to także rzeki – Bzura, Utrata, Pisia, które też mogą opuścić swoje koryto…

Oczywiście najprościej napisać: najlepsza metoda to po prostu nie kupować nieruchomości znajdujących się na terenach zalewowych i blisko rzek. Tym samym minimalizujemy znalezienie się w zasięgu wylania wody z koryta rzeki. Warto więc przed zakupem sprawdzić mapy hydrologiczne, na których określane są tereny zagrożone powodzią i obszary na których występuje prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi. Stanowczo odradzamy zakup nieruchomości w takich lokalizacjach – nie warto ryzykować. Pamiętajmy także, że dla nieruchomości tak położonych ubezpieczyciel może odmówić wydania polisy, lub co gorsze – polisę sprzeda, ale odmówi wypłaty odszkodowania… Nie oznacza to jednak, żeby się nie ubezpieczać – zawsze doradzamy aby nieruchomość była ubezpieczona, niemniej jednak warto sprawdzić warunki w których zadziała, lub nie zadziała polisa.

Jeżeli mamy już nieruchomość na terenie zagrożonym zalaniem to starajmy się monitorować stan wody, sprawdzać komunikaty i przede wszystkim ewakuujmy się kiedy tylko jest taka informacja! Żadna nieruchomość nie jest cenniejsza od zdrowia i życia…

Poniżej wycinek z mapy zagrożenia powodziowego wraz z głębokością wody dla obszaru, na którym prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi jest określane jako średnie (źródło: Hydroportal.)