Co z cenami materiałów budowlanych?

administrator 16 kwietnia 2024

Wygląda na to, że dynamiczne wzrosty cen materiałów budowlanych mamy już za sobą. W ostatnich miesiącach zaobserwowano nawet delikatne spadki niektórych produktów – najmocniej spadały ceny wykończenia (-4,5 proc.), stolarki (-2,2 proc.) oraz farb i lakierów (-2 proc.). Z drugiej strony jednak wzrosły ceny materiałów dotyczących otoczenia domu (+1,7 proc.), cement i wapno oraz sucha zabudowa (po +1 proc.).

Według specjalistów ze Stowarzyszenia Wykonawców Elewacji spadki cen pod koniec 2023 roku i na początku 2024 to głównie wynik zimowego ostudzenia rynku, a nie trend, który może się utrzymać na dłuższą metę. „Budowlana wiosna” dopiero przed nami, a to wtedy zazwyczaj następuje sezonowy wzrost sprzedaży.

W kolejnych miesiącach wzrost sprzedaży materiałów budowlanych może być dodatkowo napędzany poprzez rządowy program “Mieszkanie na start”, na nadejście którego deweloperzy już się szykują.

Tak więc planując budowę nie ma co czekać do wymarzonych obniżek – większych raczej nie będzie. Gdy dodamy do tego rosnące koszty pracy ludzkiej, niepewną sytuację na rynku energii elektrycznej, to budowy wymarzonego domu nie ma co odkładać „na potem”.