Zastrzeżony numer PESEL i … kłopot u notariusza.

administrator 3 czerwca 2024

Od 1.06.2024 r. każdy z nas może zastrzec swój numer PESEL. Ma to na celu m.in. walkę z wyłudzaniem pieniędzy poprzez zaciąganie kredytów na inną osobę. Niestety takie zastrzeżenie może mieć dalsze implikacje, o których na razie mało kto mówi, a mogą one powodować pewne problemy.
Otóż od czerwca każda instytucja kredytowa, bank czy też notariusz, przed zawarciem umowy, czy też czynności notarialnej musi sprawdzić rejestrze czy numer PESEL nie jest zastrzeżony.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami gdy stroną transakcji jest osoba fizyczna, która ma zastrzeżony numer PESEL, notariusz odmówi dokonania czynności t.j. nabycie, zbycie nieruchomości – czyli zaplanowana wcześniej transakcja kupna-sprzedaży może się nie odbyć! Problem dotyczy także innych czynności takich jak obciążenie nieruchomości, sporządzenia pełnomocnictwa do nabycia, zbycia, poświadczenie dziedziczenia, umowa przedwstępna czy umowa majątkowa małżeńska.
Oczywiście jest wyjście z takiej sytuacji, gdyż wystarczy przed przyjściem do kancelarii odwołać zastrzeżenie. Można to zrobić także online poprzez aplikację mObywatel w trakcie wizyty u notariusza, a po dokonaniu czynności PESEL ponownie można zastrzec. Musimy jednak pamiętać o „złośliwości rzeczy martwych”… Internet może nie działać, możemy nie pamiętać hasła lub po prostu nie mieć dostępu do swojego konta mObywatel lub też nie umieć tego zrobić. Warto więc o tym pamiętać i przetestować wcześniej procedurę odblokowania i zablokowania numeru PESEL, aby nie okazało się, że przez zastrzeżenie numeru PESEL nie możemy kupić wymarzonego mieszkania 🙂