Efekty udanej współpracy biznesu z urzędami
W Szczecinie grupa ARCHE rozpoczyna proces przekształcenia zrujnowanej olejarni w nowoczesny hotel z częścią SPA. Inwestor nabył od miasta zaniedbaną nieruchomość (zwaną lokalnie „straszydłem”) za 500 tys. zł, korzystając z 99-procentowej bonifikaty, a obecnie pochwalił się „zielonym światłem” od miejskiego konserwatora zabytków.
Grupa ARCHE znana jest już w Polsce z wielu spektakularnych inwestycji, których głównym celem jest ratowanie zabytków i ciekawych nieruchomości. Inwestor remontuje je przekształcając w hotele. Ostatnim przykładem może być rewitalizacja Cukrowni Żnin – obiektu poprzemysłowego niedaleko Bydgoszczy. Dzięki tej inwestycji uratowany został bardzo ciekawy obiekt, w którym rozpoczął funkcjonowanie kompleks konferencyjno-hotelowy z zapleczem SPA, gdzie na przestrzeni kilku lat zatrudnienie znalazło kilkaset osób, a w pobliżu powstały nowe projekty deweloperskie, usługowe, handlowe. Nie byłoby tego jednak, gdyby nie przychylna postawa lokalnych władz.
Jak ważna jest udana współpraca urzędów z inwestorami przekonał się już na pewno niejeden przedsiębiorca. Rozsądne podejście urzędnika do inwestycji, wizja jak ona może wpłynąć na wizerunek i rozwój miasta, ma ogromne znaczenie w procesie inwestycyjnym. Na rynku nieruchomości znane są przypadki wielu inwestycji, które zostały niezrealizowane przez brak elastyczności w podejmowanych decyzjach, czy też wymagania, które niweczą ekonomiczny sens budowy lub remontu.